Měsíc Internetu
Partneři
Hlavní akce
Akce v knihovnách
Ostatní akce

Sdružení BMI
Internet a zdravotně postižení
Výzkumy o Internetu
Mezinárodní projekty
ENERGIA
PRELUDE
MS-NET
TECNO ZEINU
Tiskové zprávy
Kontaktyod: 
do: 


Prohlášení BMI sdružení k případu Helpnet.cz
(BMI) 5.3.2003

Při tiskové konferenci k zahájení Března – měsíce Internetu oznámilo BMI sdružení, že na konferenci INSPO – Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami, která proběhne v sobotu 22. března v Kongresovém centru Praha,  představí pilotní verzi portálu Helpnet.cz určeného pro lidi se zdravotním postižením. Na adrese www.helpnet.cz současně zveřejnilo informaci o tom, že se zde zanedlouho objeví zmíněný portál. Stránka bohužel  nebyla vytvořena podle zásad bezbariérovosti a posloužila jako záminka k útoku na BMI sdružení i Helpnet. Sdružení BMI proto pokládá za nutné vyjádřit se k některým obviněním, která se objevila v článcích i diskusi na několika weblozích.

Vše odstartoval Daniel Dočekal na svém weblogu na www.pooh.cz  expresivním článkem o BMI a Helpnetu. Popisuje v článku nedostatky webu, který vůbec neviděl, na základě pouhé jediné stránky, která informuje o jeho přípravě. Jedna  stránka stačila ke kritickému zhodnocení dosud nepředstaveného webu také autorům článků na dalších weblozích.  Pouze Marek Prokop, který na www.sovavsiti.cz/weblog  shrnul, co dosud bylo k případu Helpnet kde napsáno, dal prostor druhé, resp. třetí straně, když napsal:

„Protože jsem ale vloni přednášel na konferenci INSPO a vím, že lidé stojící za portálem se opravdu snaží pro zdravotně postižené něco dělat, požádal jsem o vyjádření Martina Koptu, který ví o celém projektu víc. Napsal mi toto:

Před čtrnácti dny jsem viděl úplně jiný Helpnet, který sice vlivem použité technologie má daleko k Dogmatu, ale základní nároky použitelnosti (alty, postupně řazené odkazy a texty, proporčně definované velikosti textu) splňoval. Verze, kterou BMI předložilo novinářům, je jen takovým tahákem. Skutečný Helpnet se na webu objeví za tři týdny během konference INSPO.

Sice podle mě není šťastné zveřejnit místo skutečného Helpnetu stránku, která visí na webu nyní, ale alespoň se projektu dostalo nějaké publicity. Tu si mohou ostatní projekty (třeba ty, které se v Helpnetu spojily) jen přát.“

S předběžnou podobou portálu se seznámila vedle Martina Kopty také RNDr. Hana Bubeníčková ze Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR a jejich cenné připomínky již byly využity ke zlepšení portálu. Takové kritiky si ceníme. V případě kritiky Daniela Dočekala si nejsme jisti, že je vedena snahou pomoci. Navíc bychom očekávali, že totéž, co žádá po druhých, v prvé řadě uplatní na svém webu. Že tomu tak zřejmě není, dokumentuje diskusní příspěvek Lukáše Mižocha Vodu káže, víno pije .

Helpnet  představuje pokus skupiny organizací upozornit na potřebu portálu pro osoby se zdravotním postižením a první krok k systematickému řešení této potřeby. Ovšem ani přes veškerou snahu nebudou stránky Helpnetu pravděpodobně stoprocentně bezbariérové z pohledu těch, kteří požadují splnění všech zásad bezbariérovosti webu za každou cenu. Neumožní to zvolená technologie,  za kterou jsme sponzorům přesto velmi vděční, a se kterou souvisela nabídka na bezplatný serverhosting. Po dvou letech práce v této oblasti (bezplatné) se takové nabídky neodmítají. Proto se mohou prostředky grantu od sdružení CZ.NIC věnovat na práci programátorů a tvůrců jednotlivých tematických bloků budoucího portálu, což jsou většinou organizace zdravotně postižených. Pokud by se zvolila jiná technologie, vyvolalo by to vyšší náklady, které by již BMI sdružení nemohlo pokrýt.

Současná vlna kritiky vůči Helpnetu, který přitom kritizující vůbec ještě neviděli, může bohužel uškodit také ostatním serverům organizací zdravotně postižených. Když se ucházejí o dotace na jejich provoz, často neuspějí, protože v soutěžích dostávají přednost projekty zaměřené na práci v terénu, kterým hodnotitelé na rozdíl od internetových projektů lépe rozumí. Rozruch, který vznikl kolem budoucího Helpnetu, se může stát vhodným zástupným argumentem pro odmítnutí podpory i dalších internetových projektů.

 

 

 

Komentáře k článku


Archiv rubriky

Březen - měsíc Internetu

Mediální partneři

Odborný partner

 
Konference Junior Internet


 
Konference INSPO 2003

 
MEZINÁRODNÍ PROJEKTY