Ačkoli nepříznivé meteorologické předpovědi letošnímu šestému ročníku Noci s Andersenem moc nepřály, akce k podpoře dětského čtenářství nakonec na většině registrovaných míst opravdu proběhla v termínu - 31.března 2006 – i když někde to bylo opravdu jen „o fous“…
Tak například z Jarošova nad Nežárkou hlásili, že měli noc velmi dramatickou, neb vesnice je pod vodou, přesto veřejné ponocování i následné spaní čerstvě pasovaných čtenářů absolvovali pohodově a úspěšně. Ve Veselí nad Moravou přenocovaly dvě děti ze Starého Města, jejichž dům byl v krizové situaci a rodiče je díky známým do Veselí evakuovali. V zatopené Olomouci žádné škody knihovnu tentokrát nepostihly, jen jedna její pobočka musela zůstat uzavřena, protože se k ní nedá dostat, jak píše paní ředitelka. Trocha napětí v dětech byla znát i v pátek večer, kolegyně - zrovna vedoucí dětského bydlí v zaplavené oblasti, ale naštěstí se voda zastavila před jejich domem. I Lomnice nad Lužnicí hlásí: Je to komplikované, protože i u nás jsou mezi nocležníky děti z rodin, které jsou evakuovány… Na mnoha místech byli připraveni hasiči (Blansko),…ale jsme mírně postiženi záplavami (Třeboň), ve Starých Splavech strávil pohádkovou noc v knihovně celý (!) oddíl mladých hasičů.
Ale i tam, kde stoupla voda, připraví dětem alespoň v náhradním termínu pohádkové čtení. Všude jinde si náladu pohádkové noci náležitě užili! Některé spáče inspiroval dlouhý zimní nečas, konaly se demonstrace proti zimě, v Sedlčanech chtěli zimu utopit v potoce, nakonec dali zimu větrům na kopci… I v Litomyšli děti házely do vzedmutých vln řeky Loučné Moranu – snad tak pojistili příchod jara. V Rožnově čarovali na mostě za dobrou vodu, aby se uklidnila a dlouho neškodila. Pár desítek metrů od Berounky starosta dětem z Roztok pouštěl z obecního rozhlasu Vltavu. V Písku z nejstaršího mostu v Čechách odeslali nocležníci zavřená v lahvi všechna dětská tajná přání…
Na rozdíl od loňského hromadného sázení pohádkových stromů se letos na většině míst stromky Fabularius Anderseni nedaly vysadit, mnohde však svému pohádkovníku vyrobili alespoň novou cedulku, ozdobili jej, pohádkovým stromům děti zazpívaly, oslavovaly je ve verších. V Úpici uspořádali sbírku na nový stromek (ten starý byl poničen vandaly), nocležníci z Olomouce zasadili malý Řáholeček do truhlíků před knihovnou. Nové pohádkové stromečky se sázely zvláště tam, kde nocovali poprvé. A nově zasazený pohádkový les by tak čítal 118 nových stromků, které rozkošatí loňský 386 členný Andersenovský les.
Letos jsme se asi opravdu všichni dlouze na „Andersena“ těšili, nápady a inspirace proudily knihovnickou konferencí už od konce ledna, knihovnice se předháněly, která vymyslí lepší kvíz či soutěž. A jednoznačně nejhranější hrou naší pohádkové noci byl litvínovský Milionář.
Také drobné upomínkové tisky byly nachystány dlouho dopředu – díky daru Nadace Děti-kultura-sport (musel být vyčerpán do konce roku) byly už v listopadu 2005 vytištěny samolepky a pohlednice s obrázkem Lucie Seifertové s básničkou Arnošta Goldflama. Poprvé byla udělena papírová medaile těm, kteří nám s přípravami nejvíce pomohli a také čtecím místům, která akci pořádala v našem termínu už pošesté: Děčín, Jihlava, Jindřichův Hradec, Kaplice, Krnov, Litomyšl, Lomnice nad Lužnicí, Náchod, Nová Paka, Nový Bydžov, Pelhřimov, Praha, Rokycany, Rtyně v Podkrkonoší, Turnov, Ústí nad Orlicí, Žďár nad Sázavou.
Když pročítáme všechna pohádková hlášení, zjišťujeme, že i pošesté byli v knihovnách a školách náležitě vynalézaví! Zahajovalo se fanfárami v Prosetíně na Chrudimsku, v Nýřanech zhotovovali erby, v Paskově tvořili 3D obrázky a ve slovinské Radovljici se naučili dokumentovat veškerou dostupnou počítačovou technikou. Pasování dětí na čarodějnické učně proběhlo v Kutné Hoře, v Čáslavi hledali poklad na půdě, V Plzni-Doubravce byla svedena námořní bitva a hráli si na piráty, pirátská loď Barakuda (centrálna požičovňa knižnice) zakotvila také ve slovenském Prešově. Knoflík z Andersenova pláště děti vynášely ze sklepení ve Cvikově, znojemské děti skládaly slib Knihomolky, v Rajnochovicích visela při stezce odvahy v otevřených dveřích vycpaná hlava a za dveřmi kostra se svítícíma očima a maketou cigarety.
Bruntálské děti zažily orientální noc, v níž se malé čtenářky se naučily břišním tancům. Pražská pobočka Dittriška se inspirovala letopisy Narnie, v Hoštejně putovali s Karkulkou … Na hrad, zámek, do kláštera či do sklepení se podívali ve Vyšším Brodě, Horšovském Týně, Šternberku, Poděbradech, Příbrami… O půlnoci čekalo děti v Božeticích překvapení v podobě 1,5 hodinového výšlapu; mnohokrát je hlášena návštěva kostela s poslechem varhanní hudby i procházky nočním historickým jádrem města.
Nápad vzkříšení lampiónových průvodů (Broučci z Rožnova pod Radhoštěm) se díky KDK (Klub dětských knihoven SKIP) ujal a letos proběhlo minimálně 23 průvodů lampiónových, několik ohňostrojů a jeden baterkový průvod. V Semilech v bojové hře zapomenutý brouček asi "zapálil knihovnu", museli volat hasiče, kteří do 2 minut přijeli v plné polní a děti (i knihovnice!) evakuovali na plošině z 1.patra ven!
V Praze - Petřinách děti hrály noční hru na hřišti a plnily při svíčkách úkoly, v Třeboni i navzdory povodňovému nebezpečí proběhla indiánská noc; počty nocležníků kosila chřipka obyčejná (např. v Popradu měli chrípkové prázdniny), ale v Petrovicích u Karviné se děti nakazily virem daleko lepším - pohádkovým. A z Hradce Králové - Kuklen hlásí, že - ač ptačí chřipka, vysvobodili Divoké labutě...
I přes hrozící povodeň v části řeky Jizery se konal velkolepý pohádkový průvod městem, který v Turnově připomínal pohádkovou demonstraci a byl zakončen pohádkovým kongresem. Na mnoha místech děti pozorovaly hvězdy v hvězdárnách i ve volné přírodě. Havlíčkův Brod nabídl kaligrafickou a knihvazačskou dílnu, nemocnice pro knihy byla zřízena na ZŠ Arménská v Brně. V Rychnově nad Kněžnou proběhla beseda o Japonsku, v Lokti se zase psala pohádková přání dětí – děti přály svým blízkým i městu s naprostou otevřeností a upřímností; v Čáslavi měli loupežnickou jeskyni v lese Řáholci a byli pasováni na Rytíře pohádkového řádu, ve ValMezu šel Rumcajs (starosta) písknout na věž a byla ohromná radost, když tam zůstal zamčený. Bylo uspořádáno několik čtenářských maratónů, sehráno nepočítaně pohádek (jmenujme pohádku v podání novopackého spolku ŠÍRO-šílení rodiče).
Nelze spočítat všechny módní přehlídky, pyžamové párty, diskotéky, ze všech např. Bubububál v Havířově. Ani sport nezůstal stranou: orientační běh po stopách H.Ch.A. uspořádaly Plasy, ve Znojmě děti skákaly přes švihadlo, v Doksech jezdily slalom na koloběžce u Hurvínka, v Novém Bydžově v zahradě knihovny byly ke spatření děti na oslících, v Příboru byla olympiáda v hodu čímkoli, Ostrava - Mariánské hory zdravila z olympijské noci Křemílka a Vochomůrku. Rozcvička ve sněhu ráno ukončila Noc s Andersenem v Kraslicích, ranní čtvrthodinku ve spacácích měli také v Kožušanech.
Tam, kde prostředí knihovny či školy nestačilo ubytovat množství malých spáčů, vypomohl místní úřad zapůjčením obřadní síně (Teplice - Bžany, Kohoutov, Staňkovice,…). Mohli bychom pokračovat donekonečna. ...zdaleka jsme nestačili všechno, co jsme měli nachystáno...píší ze Stodu – a podobné to bylo i jinde. A ani náš výčet není a nemůže být úplný, nezlobte se, že se na vás nedostalo…
A nejen v Kostomlatech vyvedli děti aprílem:-). Noc s Andersenem hlásí dokonce 14 nově registrovaných čtenářů (Praha - ZŠ Trávníčkova)!, v Milevsku evidují dětskou čtenářku ze 4. třídy, která si připravila knihy na vrácení hodinu po půlnoci (s velikým halasem byla přivolána paní ředitelka, aby na vlastní oči viděla zájem dětských čtenářů a připravenost knihovnice v jakoukoli hodinu), ve Valašském Meziříčí si jeden z malých spáčů o půlnoci vzpomněl, že chce vrátit knížky, v Uherském Hradišti se našel také odvážlivec, který hluboce po půlnoci (cca v 01:15) stihl dočíst knihu, kterou vrátil a půjčil si další!
A kdo všechno četl pohádky? Ředitelé a ředitelky knihoven a škol (v Mutěnicích, Brně a jinde), mnohde pomáhali členové zastupitelstev, starostové (v Petrovicích u Karviné přijel na svém jelenu Větrníkovi i sám hajný Robátko, který se starostovi náramně podobal), primátoři, poslanci, spisovatelé, letos zaznamenáváme zvýšený výskyt farářů (čtoucích pohádky a hrajících na kytaru), babičky a dědečkové (v Poříčí nad Sázavou četla devadesátiletá babička, která si tajně dělala všechny kvizy svého vnuka a pochvalovala si je; 85letá babička je hlášena z Turnova, pohádkovou babičku bez udání věku hlásí Zborovice), dále pak studenti konzervatoře, vysokých i středních škol, skauti i junáci, herci a především učitelé a knihovníci.
Z Kedzierzyna-Koźle napsali: Posłuchaliśmy wielu innych baśni, które czytali policjanci, żołnierze i miejscowi oficjele. Ve Vnorovech přišly děti v šest knihovnici až domů připomenout, aby nezapomněla na „nocování“…
Do knihoven a škol zavítali vzácní hosté. Z živých spisovatelů a osobností jmenujme V. Klimtovou, L. Seifertovou a Pancha, M. Ebena, A. Bartošíkovou, P. Jazairiovou, V. Horvátha, E.Klezlu…, slovenské G. Futovou, J. Uličianskeho, O. Lukomskou, A. Verešpejovou, H. Koškovou, B. Bobákovou, P. Zifčáka, J. Nvotu, J. Navrátila… Za všechny přítomné V.I.P., neb vítaná pomoc starostů, zastupitelů, primatorů, poslanců je při akci tradicí a dobrým zvykem, jmenujme alespoň zahraničního hosta - primátora německého města Voerde ve slovenské Handlové. Tož na dálku všem děkujeme a doufáme, že i příště budou s námi!
A kde všude se letos četlo? Nejenom v knihovnách obecních, místních, městských, vědeckých i jejich pobočkách; ve školách základních, ale i středních (SOU Nitra, SOŠ obchodu, služeb a řemesel v Táboře), četlo se na gymnáziích; četly školní družiny, svitavské Společenské centrum, Salesiánské středisko mládeže v Jiříkově, Občanské sdružení Mé město můj život v Břidličné, turisticko - přírodovědný kroužek přenocoval ve Vilémově u Kadaně, četli v muzeu (Čáslav), v holešovském TyMy, v domech dětí a mládeže, v Infocentru v Kolovratech a Mediatéce Francouzského institutu. Jen v Praze se četly pohádky na 30 místech (ústředí Městské knihovny na Mariánském náměstí NsA zrušilo kvůli hrozící vodě), na devíti místech se nocovalo v Ostravě, čtyři místa evidujeme z Havířova, Trenčína a Turnova. Noc strávili kožušanští pedagogové ...rodiče...děti z prvního a druhého stupně...prostě skoro půlka vesnice...
Ve Sloupu měli 14 prvňáků, polovina jich spala poprvé někde jinde než doma a vůbec nikdo se nebál!!! Zprávičku z Noci s Andersenem v Košicích poslal nad ránem Kráľ čitateľov za rok 2005/06 Martin Lokaj. Semanín zase hlásí, že jejich 21 nocležníků tvoří 4% všech obyvatel vesnice. V MŠ Poběžovice prožili první noc ve školce bez maminky a z Počepic nám napsali: "Jsme malá školička, která bojuje o existenci a prohrává na celé čáře. Ale díky těmto akcím, kterých se účastní celá škola (naprosto dobrovolně) je trochu vidět smysl práce. Děti spaní ve škole milují."
A tak jako každý rok, i letos hlásíme mimořádný výskyt duchů a pohádkových postav – od Andersena až k Václavu Čtvrtkovi přes Boženu Němcovou, grófku Bathory na hrade Cicva, M. D. Rettigovou a rytíře Toulovce, českolipského Karla Hynka Máchu, ducha komorníka, opata Jarlocha…
Počet živých Rumcajsů, Křemílků, Vochomůrků, víl Amálek či Makových panenek je nezjistitelný. V Dolanech u Náchoda vyvolali ducha Rumcajse - přišel a přečetl pohádku o urážce starostenské nohy. V Knihovně BBB v budově bývalé židovské synagogy čekal děti v kopuli při stezce odvahy tajemný Žid, do Modřic zavítala vzácná návštěva - arcivévoda a následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand D’Este s chotí Žofií a rozsáhlou garderobou, která posloužila k menší módní přehlídce. Nadějkov hlásí: Zcela zdecimovaná Sněhová (ve skutečnosti dřevěná a hadrová) královna, kterou jsme nechali přede dveřmi budovy obecního úřadu, kde se spalo, do rána ZMIZELA! Buďto roztála, nebo šla na diskotéku, která byla dole v baru...
H. Ch. Andersen byl mnohde podroben křížovému výslechu; dokonce, ač svoboden, na několik míst přišla i jeho žena… Ve Strančicích se děti do děje tak vžily, že se ptaly na velmi osobní otázky. Paní Andersenová se nestačila divit a občas musela odejít při záchvatu smíchu. Košický Andersen měl chřipku, v Poříčí nad Sázavou mluvil dánsky (a přivedl s sebou i Karla Čapka). Nejstarší Andersen (85) byl zaznamenán na ZŠ Jánošíkova Praha 4.
Loňský šumperský rekord v uléhání princezen na hrášku byl překonán Kulturním domem a knihovnou obce Postřelmov, během dvou hodin se na lůžku s hráškem vystřídalo 310 princezen. V Prešově byl v NsA zaznamenán zvýšený počet „výkrikov sposobených strachom“, v Suchdole se děti nejvíce těšily na dobrodružné putování po stopách H. Ch. Andersena aneb Strašidel se nebojíme – přihlásilo se 77 odvážlivců a musely být připraveny dvě trasy.
Do statistiky nelze započítat zapomenuté předměty (po noci) a rodičovské kontroly. Z přítomných zvířátek do statistiky započítáváme a uvádíme 55 plyšáků v Nové Včelnici, neevidovaný počet živých psů nejrůznějších ras, zakrslého králíka Bobka, želvu Žofku a hada v Ostravě - Heyrovského, rybičky v Mariánských Lázních, křečka, rybičky a vši ze ZŠ Senohraby a jednoho, žiaľ vypchatého, papagája. Ve Vyškově a na Dobříši měli na návštěvě policejního a služebního psa Andy (podobnost se jménem H. Ch. A. zcela náhodná). V Praze na pobočce Ditrichova se děti setkaly s mluvícím psem a rostlinami. V Týništi byl hostem noci předseda Svazu chovatelů, celá noc zde byla zaměřena na zvířátka.
Ale nejen pohádkami živ je člověk… Možná i vás bude zajímat, co všechno se jedlo a snědlo, pilo a vypilo – tož jen namátkou: sponzorské, rodičovské a knihovnické, učitelské, ale i ředitelské loupáky , rohlíky a vánočky, české buchty, Mančiny koláčky, Honzovy buchty, vlčnovské vdolečky, palačinky pro 59 anderseňáků z Deštné, piškotové pohoštění z Týnce nad Sázavou, beránci z pekáren Liberec, vynikající sladké labutě z Českého Těšína, v soutěži o nejlepší buchtu od maminky jednu buchtu upekl i tatínek z Havířova. Bylo upečeno a snědeno několik desítek pohádkových dortů – dort vítězný, úžasný, dort Manka a Rumcajs, dort Andersenův… V Nadějkově všechny nocležníky pozvala na večeři jedna maminka, bramborovo-gulášová večeře proběhla v Lokti, špekáčky opékali nejen v Dačicích. Ovocné chuťky papkali v Bardejově, sponzorské párky od místních řezníků hlásí na více místech, v Prosetíně bylo snědeno 35 velkých porcí pizzy přímo z pece, pohádkový hodokvas proběhl v Kamenném Přívoze, na půlnoční hostině hodovali žáci v SOU Nitra. V našem výčtu nemůže chybět Šejtročkovo mlsání, Rumcajsova sedminásobná polévka, voda z Volšovečkova rybníka, Rumcajsův čaj, polévka ze sekyrky i polívčička od Broučků. Se zavázanýma očima prováděli ochutnávku potravin nezávisle na sobě v Miletíně a Liberci, v Moravském Krumlově si opekli kaštany jako Křemílek a Vochomůrka..
Na mnoha místech bouchal dětský šampus zvaný Rychlé špunty… V Bechyni si také chtěli připít dětským šampáněm, ouha... „Představte si, že jsme se nedostaly (dvě ženské síly) do té nešťastné flašky!!!“ Láhev otvíral ráno tatínek. Žíznivci ve Vyškově se občerstvovali v Řáholeckém baru Rumcajsovým ševcovským čajem, Mančiným oranžovým překvapením a Cipískovou pohádkovou vodou.
„Cítíte jak to voní? To maminka malé Terezky pro nás upekla rohlíčky. Terča už několik dní o ničem jiném nemluví...“, píše 4.ZŠ Trutnov. V Čáslavi upekly knihovnice štrůdl z pařezové chaloupky, Cipískovy čokoládové řezy, Mančiny tvarohové koláčky, Rákosníčkovy sypané tyčinky, kokosové řezy víly Amálky a jičínskou bramborovou buchtu. Hlad ani žízeň nikdo neměl.
Ačkoli hrozily povodně, i letos jsme uspořádali jednonoční sbírku na dětský hospic v Malejovicích. Dosud máme potvrzenu částku 14.591,- (vybíralo se v Knihovně a ZŠ Hoštejn, pražských ZŠ Trávníčkova, Jánošíkova a česko-německého porozumění, v ZŠ Lužice, Rajnochovice, Arménská Brno, Kuřim, Trutnov; přidaly se knihovny Liberec-Vesec, Kralupy nad Vltavou, Nové Sedlo, Litvínov, BBB Uherské Hradiště a školní družina Sokolov).
V několika případech proběhly noci mezinárodní a výměnné večery; děti ze slovenské Skalice přijely do Slaného i s paní ředitelkou, česko-polské pohádky se četly v Českém Těšíně a také v Karviné proběhl česko-polský večer plný pohádek. Plánovaný česko-slovenský večer v UH překazila voda… V polských Rydultowych strávily noc děti z Orlové… V Nových Zámkách a také v Dunajskej Strede proběhla dvojjazyčná slovensko-maďarská noc, Česko-francouzskou mezinárodní noc připravili v Mediatéce Francouzského institutu, němčina spojila děti z německého Olbernhau s dětmi ZŠ německo-českého porozumění z Prahy 8. Na návštěvu do Javorníka přijela také delegace ze sousedního polského města Paczkow (ti také nocovali). Přivezli "Andersenovu lucernu přátelství" - lucerničku se světýlkem samotného Andersena, na oplátku dostali putovní kroniku NsA. Pro děti to bylo velmi vzrušující, protože s polskými dětmi a paní ředitelkou knihovny přijela také polská televize, která vše natáčela. Děti si po této návštěvě vyráběly své vlastní malé lucerničky, které zapálily právě dovezeným světýlkem z Polska.
I letos byl připraven společný mezinárodní dětský chat – pouze s jediným výpadkem za celý večer! A nejen děti si noční „pokec“ užily… V Dolnom Kubíne tety knihovníčky šantili na chate do 4.00 hod; polský Kedzierzyn hlásí, že dzieci były też na chacie, ale kłopot sprawiał im język czeski, którego nie znają. V jedné z chatovacích komůrek si děti mohly „pokecat“ se spisovatelkou Ivonou Březinovou, Radkou Páleníkovou z DTA a básníkem Jiřím Žáčkem.
Co říci závěrem? Přestože ještě nedorazily zpřesňující zprávičky ze všech míst, kde letošní mezinárodní, pohádková, rekordní, společná a jedinečná NOC S ANDERSENEM proběhla, počty nocležníků už se asi nijak dramaticky nezmění. Vězte tedy, že v té letošní akci k podpoře dětského čtenářství si pohádek, hlasitého předčítání a dobrodružného přenocování s kamarády užilo minimálně 14 669 dětí a 2590 dospělých, celkem 17 259 přátel dětských knížek na 487 spacích místech Čech a Moravy, Německa, Polska, Slovenska i Slovinska… Ti všichni měli možnost zjistit (a určitě už ví), co dělají knížky v noci… Pokud se bude zájem o Noc s Andersenem rozrůstat jako doposud, budeme muset využít návrhu jednoho z účastníků z Prahy 9 na Týden nocí s Andersenem…
Děti toho asi moc nenaspaly – ale to k pohádkové noci patří. A jako v předcházejících šesti letech nikde nezapomněli na pohádky!!!
Těšíme se na Noc s Andersenem 30.3.2007! A jak píše Radka z Vracova: „Už jsem se znotýrovala, bylo to prima, líbilo se to dětem i nám. A tak se přihlašujeme už do NsA 2007!“ Tož vítáme jako první přihlášené čtecí místo roku 2007 knihovnu ve Vracově! A ještě dodáváme, že celou naší pohádkovou noční poštou jde jeden hlas – letos byla úplně nejlepší Noc ze všech, co jsme pořádali, děti bezvadné (pochvalují si v Krnově, Sedlčanech a na mnoha dalších místech). Moc jsme toho sice nenaspali (Miletín), ale všichni byli nadšení! Z Bukowie v Polsku píší: Już blady świt, a my jeszcze siedzimy. Dzieci nie mogą się nagadać-niektóre nie spały przez całą noc. Zabawa świetna. Pozdrawiamy wszystkich, którzy "nocowali razem z nami". V Popradu zaznamenali, že: deti sa už od teraz tešia, že na budúci rok opäť prídu a bude opäť milo a hlavne veselo. Ve Vrútkách se loučil s dětmi „aj sám H. Ch. Andersen s vierou, že o rok sa znovu stretnú v rozprávke – „naša NsA bola neskutočne krásna. Ak Boh dá o rok Do z Andersenovania!“ Děti v Budyni nad Ohří vstávaly s otázkou, kdy zase budeme nocovat. V Hradci nad Moravicí ráno děti odmítaly vrátit se domů, chtěly pokračovat…
Počasí vyšlo, vody v řekách k nám byly milostivy a milosrdny, takže HURÁ zase za rok :o)))
Za 17259 přátel dětských knížek zprávu podávají „matky Andersenky“ Hana Hanáčková a Mirka Čápová z hlavního stanu NsA - Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti
7.4.2006