Čára

této části serveru jsme pro fandy výpočetní techniky zařadili i několik podkapitolek z tohoto oboru. Nyní se nacházíte v malém menu. Část počítače jsme rozdělili na tři části.

 


      ro vášnivé hráče počítačových her je určen tento odstavec. Zde najdete případné novinky ze světa her. Můžete si stáhnout nějaké cheaty a i pár demoverzí nějaké té hry nebo schválnůstky. Nakonec tu najdete i pár odkazů na stránky o hrách. Příjemnou zábavu...


Jedna z novinek je Jazz Jackrabbit ve verzi 2. Jistě ji všichni znáte ve verzi 1 a když ne, nevadí. Triky a tipy si můžete stáhnout zde. Úkolem celé hry je vlastně zachránit králičí princeznu. Ale celou cestu Vám stěžují různé příšery a příšerky, s kterými můžete bojovat anebo je zašlapat. V této nové verzi můžete volit mezi Jazzem (klasickým králíkem) a Spazz (jeho kámoškou). Také si vyberete, zda chcete hrát pouze sám(a) anebo tzv. "Party mode", kde můžete hrát dva...

Další změny:
zatím co verze jedna je určena především pro DOS, verze 2 je plně pod Windows 95/98 s pomocí MS DirectX 5. Na této stránce si hru můžete stáhnout v licenci shareware. Díky DirectX je nyní hra mnohem více 3D a je plná animací.

Požadavky:
Intel Pentium, IPentium MMX, II, III nebo kompatibilní
Operační systém: Windows 95
Operační paměť: 16MB
Prostor na disku: 11MB
CD-ROM (na instalování plné verze), podpora Joystickyu


Hláška generovaná utilitou FWEG10     Užitečná utilitka s názvem fweg10 (25 Kb) je vhodná pro všechny zlobily, co rádí trápí své bližní. Archiv je ve formátu .ZIP a rozbalíte ho např. WinZipem. Po spuštění si vyberete rychlost generování chybových hlášek pomocí dvou voleb. A pak se už jen nestačíte divit, co se objevuje za hlášky. Některé jsou sice reálné, ale velice pochybné. Některé jsou na druhou stranu nesmyslné až úsměvné (viz. obrázek). Po spuštění tlačítkem Go! z programu vyskočíte pouze pomocí násilného ukončení (zavření přes Ctrl+Alt+Del). Velká nevýhoda je, že je program v angličtině. Ale jelikož se dnes skoro každý druhý učí anglicky, nebude to snad takový problém. Hodně zábavy...   Jak to funguje?


     a konec bychom Vám - počítačovým fandům - nabídli pár Internetových odkazů známých i neznámých, které by Vás mohli zajímat.

Cheaty ke hře Need for Speed 

Zvětšit      Program Staň se světošlápkem od fy Dorling Kindersley BSP Multimedia má za úkol být zábavnou zeměpisnou encyklopedií pro ty nejmenší. Tento příjemný titul, oplývá -stejně jako každý od DK- krásnými a roztomilými animacemi, jednoduchými hrami a pár hříčkami ze světa zeměpisu. Dozvíte se v něm různé přirodopisné úkazy, zvířata a rostliny z jiných kontinentů, a lehce si své poznatky zapamatujete. "Dětský čtenář se ale přesto všechno podstatné dozví - kde leží Tadž mahal, co je Velká čínská zeď, co je Mount Rushmore, jak se jmenuje hlavní město Španělska, co je to dugong, ba i proč rafflesie je považována za největší květinu světa." říká Milan Hausner, ředitel školy, který software zkoušel a my s ním můžeme jedině souhlasit. I přesto, než se program přeložil do češtiny čtyři státy zanikly... Pochopitelně, že Staň se světošlápkem obsahuje i detailní informace o České a Slovenské Republice. Kompaktní disk obsahuje různé typy map, a např. charakteristické rysy některých měst. Za zmínku stojí i možnost, že odešlete z jakéhokoliv místa pohlednici svému kamarádovi.
     Popis programů vytvořených pro děti má být jen stručný a v kostce zahrnovat vlastnosti popisovaného softwaru. Kdybychom měli vypsat všechny vymoženosti Světošlápka, bylo by to alespoň na několik takovýchto odstavců. Toto je však pro Vás -děti- a myslím si, že úkol, totiž vykreslit hrubý obrázek byl splněn.


ato část je určena pro ty, co si rádi vytvářejí nebo chtějí vytvářet své vlastní programy. Předem je nutno říci, jaký programovací jazyk budeme používat. Nabízí se hned několik možností, ale ne všechny jsou vhodné. Například C nebo C++ firmy známé pod názvem Borland. Tento jazyk rozhodně není určen pro začátečníky a zachází do příliš detailních věcí. Jeden z nejlepších je Basic (Beginners All-Surpose Instruction Code). Ovšem VisualBasic je velice drahý a tak zbývá poslední možnost - QuickBasic. Tento programovací jazyk je určen pro DOS (stačí ten z W95/98), ale je nenáročný a QuickBasic lze stáhnout či najít na disketách DOSu (6.2 a vyšší) nebo disku W98 (/Tools/OldMsDos/). Rozdělíme tuto část na tři části:

1. kurz pro začátečníky
2. příklady a pomoc
3. příklady z Javy

kurzu Vás naučíme pracovat v jazyce Basic jedno po druhém. Zvládnete-li toto, není pak složité přejít na VisualBasic, i když je to trochu o něčem jiném. V druhé části Vám ukážeme možnosti tohoto jazyku i s tím, co ještě neumíme. Také Vám zde zodpovíme dotazy, které nám položíte. Vzhledem k rozvoji Internetu jsme se rozhodli uvádět i příklady z Javy. Můžete nám zasílat i své. Všechna komunikace mezi Vámi a námi je možná pomocí emailu.


Nebudeme zde začínat s úplným popisem jazyka nebo popisem funkcí a různých deklarací. Cílem tohoto kurzu je naučit Vás základní příkazy pro vyhrání.
Začali bychom základním příkazem pro zobrazení textu na monitoru, příkazem PRINT.

Tento příkaz má mnoho možností. Má-li se zobrazit text, je třeba ho uzavřít do uvozovek.

PRINT "Zobrazi jakykoliv text"

Stejně tak dobře vám spočítá příklad, jaký zadáte, přičemž:

Sčítání (+) je stejné
Odčítání (-) je stejné
Násobení se píše hvězdičkou (*)
Dělení se píše lomítkem (/)

Odmocňuje se funkcí SQR( <číslo> )
Umocňuje se stříškou (^) například 243 se zapíše jako 24 ^ 3

Závorky mají přednost

Takže Vám QBasic spočítá, kolik je dva plus polovina z deseti,
stejně jako dva plus polovina krát deset...

PRINT 2 + 0.5 * 10
PRINT (2 + 0.5) * 10

Prázdný příkaz PRINT bez čehokoliv vypíše jen volný řádek.

Všechny tyto možnosti můžete kombinovat pomocí středníku (;) nebo čárky (přidává větší počet mezer):

PRINT " 25 : 3 = "; 25 / 3
PRINT , "Carka udela par mezer"

Prográmek spustíte klávesou <F5>. Spustíte-li ho několikrát, zjistíte, že nápisy z minulých příkazů zůstávájí na monitoru. Tomu odpomůžete tím, že na začátek programu přidáte příkaz CLS (Clear screen = vyčisti obrazovku).

Příště si povíme o zadávání z klávesnice a proměnných.

Na začátek Vám ukážeme pár souborů, abyste viděli, co lze s QuickBasicem vše udělat. A také jsme připraveni Vám řešit Vaše problémy nebo zodpovídat.

CPlasma.zip (2K) Ukazuje možnosti DOSovského režimu v grafice. Velmi pěkné.
Humoresg.zip (1K) Ukazuje použití PC-Speakeru. Nutná DOSovská kódová stránka.
Milk.zip (9K) Hra. Sázíte, kolik Vám počítač přidělí mléka (pro dva / ty+počítač).

Zde Vám uvedeme pár zajímavých scriptů, kterými můžete svoji stránku vylepšit. Počítáme i s Vašimi nápady. Text souborů zkopírujete na místo, kam je chcete vložit nebo zadáte cestu k souboru (složitější).

Dnes Vám nabízíme od červené do růžové (pro lepší viditelnost přidáno černé pozadí, větší a tlusté písmo). V scriptu je použita proměnná ted nastavená na "(-: Váš text :-)". Hodnotu (musí zůstat v uvozovkách) si změníte dle vaší chuti. Černé pozadí a vlastosti písma se nastaví v editoru (text není vidět) nebo připsáním příslušného kódu před (a za) script. Zabalený je veliký 1Kb, jinak 2Kb a zde si ho můžete stáhnout.

^ Zpět nahoru ^