Měsíc Internetu
Partneři
Hlavní akce
Akce v knihovnách
Ostatní akce

Sdružení BMI
Internet a zdravotně postižení
Výzkumy o Internetu
Mezinárodní projekty
ENERGIA
PRELUDE
MS-NET
TECNO ZEINU
Tiskové zprávy
Kontaktyod: 
do: 


Internet ve školství míří od monopolu k decentralizaci
(BMI) 27.3.2003

Jediným oprávněným činitelem odpovědným za vzdělávací program školy je její ředitel – on má právo rozhodnout, jakým způsobem se bude naplňovat.  Touto tezí zahájili svoji prezentaci představitelé ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Zdeněk Svoboda a Milan Hausner na konferenci Internet do škol – a co s ním?, kterou uspořádalo  ve čtvrtek 27. března BMI sdružení na veletrhu Schola Nova ve Veletržním paláci v Praze. Naznačili tak zásadní obrat, ke kterému dochází v zaměření Státní informační politiky ve vzdělávání (SIPVZ). Pod novým vedením resortu se však mění nejen  obsahové zaměření, ale také název – na e-SPRING, což znamená Státní PRogram INformační Gramotnosti ve vzdělávání.  

 

Od konce března mohou školy získávat veškeré aktuální informace o e-SPRINGu na adrese www.e-gram.cz. Zde najdou také evaluační web, na kterém bude seznam aplikací, u nichž se na pozitivním hodnocení shodují nejen odborníci a lektoři, ale především učitelé z praxe. Poprvé se tak školám otevírá reálná možnost rozhodnout o nákupu aplikace, která je skutečně prověřena v praxi.

 

Pouze na vedení škol bude také záležet, pro který ze vzdělávacích portálů a které jejich služby se rozhodnou. O jejich přízeň bude soutěžit více projektů. Se třemi z nich seznámili účastníky hlavní partneři konference - společnosti CCA Group, LangMaster International a iniciativa Škola bez hranic.

 

Učitelům, žákům a studentům i jejich rodičům, pracovníkům krajských úřadů  a MŠMT a dalším vzdělávacím organizacím a asociacím je určen portál Škola online (www.skolaonline.cz), vyvinutý společností CCA Group. Kromě informací o všech aspektech školské problematiky představuje  prostředí pro profesní diskuzi a zdroj návodů a pomůcek pro vlastní práci učitele. Na jeho stránkách je vstup do speciální aplikace, která usnadňuje komunikaci mezi učiteli, rodiči a studenty. Na základě požadavků pilotních škol obsahuje možnosti jako jsou vedení evidence a docházky studentů,  zadávání a zveřejnění zkušebních plánů pro jednotlivé studenty a pro kolektivy, vedení evidence studijních výsledků studentů, odesílání informaci o výsledcích a docházce studenta pomocí SMS či e-mailů rodičům, jednotlivé rozvrhy hodin podle studentů, učitelů a tříd a podpora tisku vysvědčení.

 

Poprvé byla na konferenci představena veřejnosti nová iniciativa Škola bez hranic (www.skolabezhranic.cz).  Založily ji Unie školských asociací CZESHA a společnosti Albafin, Centre for Modern Education, SPN, Terasoft  a Unicorn. Jejím cílem je shromažďovat myšlenkový, technický a finanční potenciál pro realizaci a podporu projektů zaměřených na využití informačních a komunikačních technologií v českém školství.

 

Členové iniciativy jsou si vědomi, že při rozvoji ICT ve vzdělávání nelze spoléhat pouze na finance ze státního  rozpočtu a že je nutné hledat zdroje i v soukromém sektoru. Příkladem úspěšné akce tohoto druhu je projekt B@jt, jenž v těchto dnech realizuje jeden z členů iniciativy, Unie školských asociací CZESHA, a který díky spolupráci s Českou spořitelnou přinese školám několik tisíc počítačů pro výuku.

 

Brána vědění, prezentovaná společností LangMaster International, spíše než vzdělávací portál představuje  řešení, které ukládá rozsáhlá data potřebná k výuce takovým způsobem, aby byla “co nejblíže” uživateli. Ve škole na školním serveru, v rodině na pevném disku nebo CD/DVD-ROM. Komerčně bude spuštěna letos v září, do té doby bude k dispozici 10 GB multimediálních výukových dat, což znamená asi 30 vzdělávacích CD-ROMů. Na tvorbě výukového obsahu se mohou podílet s pomocí poskytnutého autorského nástroje také učitel.

 

 

Komentáře k článku


Archiv rubriky

Březen - měsíc Internetu

Mediální partneři

Odborný partner

 
Konference Junior Internet


 
Konference INSPO 2003

 
MEZINÁRODNÍ PROJEKTY