Junior Internet s rekordní účastí a mezinárodní
Projekt Junior Internet vznikl v roce 2000 z iniciativy dětí, které jej začaly s pomocí BMI sdružení organizovat každoročně v rámci kampaně Březen – měsíc Internetu. Za 7 let se ho zúčastnilo téměř 1600 mladých lidí a vytvořila se kolem něj silná komunita mladých lidí, kteří vytvářejí úspěšné projekty na internetu, či dokonce založili vlastní firmy.
Letošní konference Junior Internet proběhne v sobotu 1. dubna od 10 do 16 hodin na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze za účasti ministryně informatiky Dany Bérové, přítomni budou rovněž mladí vítězové internetových soutěží z Maďarska, Polska a Slovenska. V průběhu bohatého programu budou oficiálně vyhlášeny výsledky tuzemských internetových soutěží a jejich vítězové představí své projekty. Mladí lidé budou moci načerpat novou inspiraci a motivaci, získat další kontakty, navázat spolupráci s vrstevníky z ČR i zahraničí a dozvědět se hodně nových informací. Pro neslyšící je zajištěno tlumočení do znakového jazyka. Konferenci bude možné sledovat v přímém internetovém přenosu na adrese http://live.juniorinternet.cz
Záštitu nad projektem převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Ministerstvo informatiky ČR a děkan FHS UK Jan Sokol. Partnery konference jsou společnosti Symantec a IPEX, mediálními partnery Moje 1. noviny, Dětská tisková agentura, Dětská televize, Ident Stream, Česká škola.cz, Studentské stránky.cz a bbKontext. Na vítěze soutěží, ale v tombole i na ostatní účastníky konference čeká spousta hodnotných cen, jako jsou softwarové produkty společností Microsoft, Symantec, Software602, Grisoft, LANGMaster, Zoner Software, USB flash paměti, knihy z vydavatelství Computer Press a Zoner Press, DVD z vydavatelství Vogel Burda Communications .
Celý projekt Junior Internet letos proběhl již nejen v České republice, ale díky grantu Mezinárodního višegrádského fondu a programu Evropské komise Mládež i v Maďarsku, Polsku a na Slovensku. V každé zemi se uskutečnily internetové soutěže a následně konference.
V rámci projektu rovněž proběhl v jednotlivých zemích průzkum na téma Mladí lidé a internet ve střední Evropě. Díky tomu nyní můžeme srovnat nejen vývoj s předchozími ročníky průzkumu, ale též porovnat využívání internetu mladými lidmi v Česku, Polsku a Slovensku (za Maďarsko dosud nejsou výsledky k dispozici). Ukázalo se, že mladí čeští uživatelé pracují s internetem déle než jejich zahraniční vrstevníci – většina již 5 let, zatímco v Polsku a na Slovensku 3 roky. Téměř polovina (47 %) účastníků projektu si již někdy něco vydělala prostřednictvím internetu.
Zajímavé je také zjištění, že 83 procent respondentů z ČR se připojuje k internetu nejčastěji z domova, zatímco ze školy pouhých 14 procent. Přitom například v roce 2001 to bylo naopak, 28% z domova a celých 69 % ze školy.
Junior Internet je jednou z nejsledovanějších akcí projektu Březen – měsíc internetu. Hlavními partnery 9. ročníku BMI jsou Česká pošta a GRISOFT, vzhledem k tematickému zaměření 9. ročníku BMI na e-government poskytují záštitu a podporu předseda vlády a Úřad vlády České republiky, Ministerstvo financí, Ministerstvo informatiky, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo spravedlnosti, Ministerstvo vnitra a portál BusinessInfo.cz. Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Protext – PR servis ČTK, deník Právo, vydavatelství Springer Media CZ, Vogel Burda Communications a časopis Egovernment, odborným partnerem FORInternet.