Tiskové zprávy
Bezplatný přístup on-line k více než 280 deníkům v 50 jazycích z 35 zemí nabídne na týden od pondělí 20. března prostřednictvím knihoven v rámci probíhajících aktivit Března – měsíce internetu společnost NewspaperDirect. Kromě toho mají knihovny po celý březen volný přístup do českých informačních zdrojů - databáze TAMTAM společnosti Anopress IT, databází České tiskové kanceláře a encyklopedického portálu COTO.JE.
Tři programy či zařízení umožňující komunikaci i lidem s nejtěžším zdravotním postižením patřily k nejzajímavějším novinkám předvedeným na konferenci INSPO 2006 – Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami, která se uskutečnila 11. března v Kongresovém centru Praha jako jedna z hlavních akcí Března – měsíce internetu.
"Ptejte se knihovny" je specifická služba českých knihoven široké veřejnosti. Informační specialisté z řady knihoven České republiky jsou propojeni elektronickou konferencí a spojují svoje síly k odpovídání na dotazy z různých oblastí. Při hledání odpovědí využívají klasické i elektronické informační zdroje. Knihovníci odpovídají na dotazy zaslané na adresu ptejteseknihovny@nkp.cz. Formulář k zaslání dotazu a informace lze nalézt na domovské stránce služby www.ptejteseknihovny.cz .
Na více než pětinásobek vzrostl za uplynulý rok zájem o integrovaný informační portál Ministerstva práce a sociálních věcí (portal.mpsv.cz). Zatímco v lednu 2005 na něm shlédli zájemci 1 milion stránek, v lednu letošního roku již téměř 5,5 milionu stránek.
Pouze 38 procent tuzemských uživatelů internetu starších 15 let již využilo alespoň jednou internet pro hledání informací týkajících se státní správy nebo pro komunikaci s úřady a jen 8 procent jej používá k tomuto účelu pravidelně. Ukázal to lednový průzkum společnosti Factum Invenio pro BMI sdružení, které je organizátorem projektu Březen – měsíc internetu. Proto se 9. ročník BMI, jehož hlavními partnery jsou Česká pošta a společnost GRISOFT, zaměří na e-government a zejména právě na komunikaci úřadů s občany pomocí internetu. Jeho cílem je ukázat, že již existuje řada webů a aplikací, které mohou občanům ušetřit čas a poskytnout množství užitečných informací, jenom se o nich ne vždy dostatečně ví.
Vzájemná komunikace a výměna názorů těch, do jejichž pracovní náplně patří implementace, tvorba či řízení e-learningových programů, je hlavním cílem konference E-learning fórum 2006. Pořádají ji 2. března ve Studijně informačním centru České zemědělské univerzity v Praze – Suchdole jako jednu z hlavních akcí letošního Března – měsíce internetu společnosti SEMIS a 1.VOX.
Až do konce února 2006 prodloužili organizátoři uzávěrku internetových soutěží Junior Web a Junior Text. Jejich účastníci budou pozváni na dětskou konferenci Junior Internet, která se uskuteční 1. dubna v Praze za účasti ministryně informatiky Dany Bérové. Tato již tradiční součást projektu Březen – měsíc internetu se letos poprvé odehraje také v Maďarsku, Polsku a na Slovensku.
První příspěvky, které již přicházejí organizátorům druhého ročníku literární soutěže Internet a můj handicap, popisují rozmanité životní osudy lidí se zdravotním postižením, pro něž se stal internet nenahraditelným prostředníkem kontaktu se světem. Soutěž vyhlášená sdruženími BMI, AISO a Křižovatka má uzávěrku 12. února a její výsledky budou slavnostně vyhlášeny na konferenci INSPO – Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami, která se uskuteční v sobotu 11. března v Kongresovém centru Praha.
Do 27. ledna mohou přihlašovat zástupci obcí své webové stránky do soutěže Zlatý erb. Osmý ročník soutěže o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí, která je tradiční součástí aktivit Března – měsíce internetu, zahájilo počátkem ledna 2006 Sdružení Zlatý erb.
Na internetové adrese www.verejnyinternet.cz vzniká databáze míst veřejného přístupu k internetu. Informovali o tom na dnešní tiskové konferenci k zakončení Března – měsíce internetu představitelé Ministerstva informatiky ČR, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a BMI sdružení. Cílem jejich společného projektu Veřejný internet je soustřeďovat informace o zařízeních nabízejících veřejný přístup k internetu a zpřístupňovat je tak, aby se dalo snadno zjistit, kde se tato místa nacházejí a jaké služby nabízejí. Údaje z této databáze bude přebírat Adresář Portálu veřejné správy a doplní o ně informace o obcích v ČR.