Domů

Projekt Březen – měsíc internetu vstoupil do desátého ročníku. Záštitu nad ním převzal předseda Senátu Parlamentu České republiky, hlavními partnery jsou Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR a IBM Česká republika spol. s r.o. Získal i podporu mediálních a dalších partnerů, postupně se aktualizuje harmonogram hlavních akcí. Motto jubilejního ročníku BMI Internet – výhoda pro znevýhodněné ovlivní i zaměření akcí pro veřejnost v knihovnách.

Junior Internet již podeváté podpoří mladé internetové talenty

 
Již podeváté mají talentovaní mladí lidé příležitost předvést své schopnosti a dovednosti v internetových soutěžích projektu Junior Internet. Až do 15. února 2008 se do nich mohou přihlašovat se svými webovými stránkami, internetovými projekty, mobilními technologiemi, designem či esejemi o Internetu. Škála soutěží v rámci 9. ročníku projektu se výrazně rozrostla. Mladí internetoví tvůrci se sejdou v březnu na konferenci Junior Internet a vítězové budou Českou republiku reprezentovat i na mezinárodním sympoziu v Polsku.

Vyhlášena literární soutěž Internet a můj handicap

Co znamená internet pro lidi se zdravotním postižením, jak ovlivňuje či může ovlivnit jejich život? Odpovědi na tyto otázky by měla přinést literární soutěž Internet a můj handicap, kterou již počtvrté vyhlásila  sdružení BMI, AISO a Křižovatka.cz. Vítězům budou předány ceny na konferenci INSPO 2008 – Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami, která se uskuteční v sobotu 8. března 2008 v Kongresovém centru Praha.

E-learningové kurzy účetnictví a daňové evidence přednostně pro osoby se zdravotním postižením

Zájemci zaměstnaní nebo bydlící na území hlavního města Prahy se mohou ještě přihlásit na zbývající místa v e-learningových kurzech o základech účetnictví a daňové evidenci podnikatelů a odvodech na sociální a zdravotní pojištění, které  spustí 22. října 2007 Soukromá vysoká škola ekonomických studií v Prazev rámci projektu, na kterém spolupracuje také BMI sdružení. Účast v tříměsíčním pilotním běhu je bezplatná, přednost dostanou účastníci se zdravotním postižením.

Ohlédnutí za deseti ročníky projektu Březen - měsíc internetu

Celkem 384 knihoven připravilo letos v březnu  pro veřejnost širokou paletu akcí k propagaci internetu a četby, které navštívilo kolem 100 000 obyvatel České republiky.  V duchu motta Internet – výhoda pro znevýhodněné se v 10. ročníku Března – měsíce internetu (BMI) knihovny soustředily zvláště na služby pro různé skupiny znevýhodněných obyvatel. Jubilejní ročník BMI je zároveň příležitostí k ohlédnutí za desetiletou historií tohoto unikátního projektu, který se v roce 2000 umístil ve finále celosvětové soutěže Stockholm Challenge Award v konkurenci 612 projektů z 80 zemí.  Tento shrnující článek byl napsán pro časopis Čtenář, proto  se soustředil  zvlášť na roli knihoven v projektu.

E-learningové kurzy pro zájemce se zdravotním postižením v pilotním projektu zdarma

Někteří lidé se zdravotním postižením by rádi pracovali z domova, ale ne každá práce je pro to vhodná. K těm činnostem, které je možné vykonávat v domácím prostředí, patří vedení účetnictví či daňové evidence. Proto by zájemci o takovou práci  mohli uvítat projekt Soukromé vysoké školy ekonomických studií v Praze, která připravuje dva e-learningové kurzy, zaměřené na základy účetnictví a na daňovou evidenci podnikatelů a odvody na sociální a zdravotní pojištění. Na projektu spolupracuje i BMI sdružení.

Jak lépe radit rodině pečující o dítě s postižením

Celkem 60 pracovníků, kteří se dlouhodobě věnují rodinám s postiženým dítětem, již absolvovalo specializovaný kurz, který pro ně připravily občanské sdružení Alfa Human Service, Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity a sdružení BMI. Cílem kurzu je poskytnout jim další informace, které se netýkají jejich oborů, ale které jsou pro rodiče dětí se zdravotním postižením nezbytné. V této péči se totiž stýká řada odborností, přičemž odborník v daném oboru nemá vždy čas a možnosti hledat informace v souvisejících oblastech.

Pomůcka pro příbuzné lidí s roztroušenou sklerózou je k dispozici a zdarma

Vše o roztroušené skleróze, jak se na ni připravit či se s ní vyrovnat, kde hledat pomoc a další informace se dozvědí zájemci z multimediálního produktu DVD/CD, který vznikl v rámci projektu Qualified Care - Profesionalizace rodinné péče o lidi trpící roztroušenou sklerózou. Projekt financovala Evropská komise v rámci programu Leonardo da Vinci, podílelo se něm také BMI sdružení a DVD/CD je možné si objednat zdarma v Unii Roska.

Březen soustředil pozornost na internet jako výhodu pro znevýhodněné

Aktivity 384 knihoven zapojených do letošního  Března – měsíce internetu navštívilo více než 100 000 obyvatel České republiky. V duchu motta jubilejního 10. ročníku BMI Internet – výhoda pro znevýhodněné se knihovny zvlášť soustředily na služby pro skupiny znevýhodněných občanů a kromě stovek akcí pro nejširší veřejnost se zaměřením na školení  v informační gramotnosti a práci s elektronickými informačními zdroji připravily 159 akcí pro seniory, 141 pro matky s dětmi, 57 pro zdravotně postižené a 61 akcí pro nezaměstnané. Svým návštěvníkům nabídly leták s popisem nejdůležitějších internetových zdrojů zaměřených na znevýhodněné skupiny, který v nákladu 40 000 výtisků vydalo Ministerstvo vnitra ČR.

Pohádkovou Noc s Andersenem prožilo téměř 20 000 dětí ve 4 zemích

Podle stále ještě ne úplné statistiky strávilo kouzelnou a pohádkovou Noc s Andersenem z pátku 30.3. na sobotu 31. března na 590 místech nejméně 19 655 dětí a 3311 dospělých organizátorů, účinkujících, starostů, poslanců, spisovatelů, herců, lékařů... Knihovny tak učinily tradiční tečku za aktivitami v Březnu – měsíci internetu. Připojily se k nim však i školy, domy dětí, družiny, infocentra, hasičský a turistický oddíl i nemocnice v Česku a jedna slovinská knihovna, 30 polských biblioték a 65 slovenských knižnic.

BMI sdružení udělilo Cenu veřejnosti v soutěži Zlatý erb obci Mokré

Nejlepší webové stránky mají město Jablonec nad Nisou a obec Kondrac ze Středočeského kraje. Nejlepší elektronickou službou se stal MMS-ing Městské části Praha 6. Na slavnostním vyhlášení výsledků soutěže Zlatý erb, které proběhlo 2. dubna na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě v Hradci Králové, udělilo také BMI sdružení tradičně Cenu veřejnosti, kterou získala za své stránky obec Mokré.